Aby vám boty vydržely

Botník je zde, aby vám poradil jak pečovat o svoji obuv, o své nohy, o vaše pohodlí, přinášel zajímavé tipy a zkušenosti. Prostě, aby vaše boty zářily jako nikdy předtím :)

Pár základních doporučení, které byste měli vědět o nošení a ošetřování obuvi:

  • typ bot si vybírejte podle účelu, pro jaký je budete používat (jiné boty se hodí do parku, jiné na ples a jiné do kanceláře), účelovost ovlivňuje použitý  materiál, konstrukce, provedení a vlastnosti obuvi
  • velikost bot si vybírejte s ohledem na vlastní stavbu chodidla - když si nejste jistí mezi dvěma velikostmi, doporučujeme spíše velikost o číslo větší, na druhé straně, u kožených a semišových bot počítejte s tím, že se bota nošením částečně přizpůsobí, tzv. vytáhne
  • po doručení zásilky si boty doma v klidu a řádně vyzkoušejte (zjistíte-li, že vám boty nepadnou, můžete je zdarma vrátit a objednat si jinou velikost)
  • před prvním použitím boty ošetřete vhodnými prostředky (krém na boty, ochranných sprej, apod.)
  • používejte nazouvací lžíci (vyhnete se tím poškození zadní části bot)
  • boty střídejte – nenoste ty samé každý den (zejména v deštivém počasí)
  • boty nechte po každém použití vyschnout při pokojové teplotě (nedávejte je na topení)
  • boty s koženou (usňovou) podrážkou nejsou vhodné do deštivého a mokrého počasí - tento typ bot si můžete nechat podrazit ochrannou fólií
  • v případě opotřebení vyměňujte včas opotřebované patníky, podešve, stélky a tkaničky (boty vám poté déle vydrží)
  • neperte boty v pračce (to myslíme zcela vážně)

JAK PEČOVAT O JEDNOTLIVÉ TYPY BOT, KTERÉ U NÁS MŮŽETE ZAKOUPIT

SPOLEČENSKÁ OBUV
Tento typ bot má většinou usňovou (tedy koženou) podešev (podrážku). Tyto boty nejsou vhodné do vlhkého a mokrého prostředí. Je vhodné je nosit na suchém a rovném povrchu a svrchní část i podešev pravidelně ošetřovat kvalitními prostředky. Podrážku doporučujeme nechat před nošením podrazit speciální fólií, která podrážku chrání a zabraňuje jejímu rychlému opotřebení.

VYCHÁZKOVÁ OBUV (BOTY PRO VOLNÝ ČAS)
Tento typ bot může být používán pro delší chůzi i pro nošení v upraveném přírodním prostředí. Tyto boty jsou svým způsobem univerzální, můžete si je vzít jak do města, tak do práce nebo na procházku.

JAK PEČOVAT O JEDNOTLIVÉ BOTY PODLE TYPU MATERIÁLU

USEŇ (chcete-li KŮŽE)
Tento typ kůže je charakteristický svojí nerovnoměrnou kresbou, která prozrazuje její přírodní původ. Boty jsou převážně dobarvované do žádaných odstínů, je proto třeba brát na zřetel, že při promočení může obuv z usně částečně pouštět barvu. Tento typ bot je prodyšný a dokáže se částečně přizpůsobit tvaru nohou.

Doporučená péče: čistěte průběžně suchým nebo mírně vlhkých hadříkem, ošetřete vhodným krémem a přeleštěte buď suchým hadříkem (vhodný je např. flanel) nebo speciálním kartáčem na boty.

HLADKÁ USEŇ
Je charakteristická jemně strukturovaným povrchem. O boty z hladké usně pečujte stejně jako o boty z usně.

LAKOVANÁ USEŇ
Tento typ bot poznáte velmi rychle. Jejich povrch je hladký a lesklý.

Doporučená péče: nečistoty odstraňujte pomocí jemného vlhkého hadříku, nakrémujte a vyleštěte nejlépe suchým, jemným hadříkem. Tento typ kůže je velmi citlivý na mráz, mechanické poškození a chemické vlivy.

SEMIŠ, VELUR, NUBUK
Ano, toto všechno jsou také pravé usně, broušené po líci nebo po rubu. Nehodí se příliš do deštivého počasí, a když už s nimi přesto ve vlhku a mokru běháte, vyžadují kvalitní ochranu.

Doporučená péče: nečistoty odstraňujte pomocí speciálního pryžového kartáčku, používejte speciální přípravky pro tzv. vlasové usně, které zároveň oživují jejich barvu. Tento typ bot nikdy nekrémujte!

OSTATNÍ USNĚ
Do této skupiny řadíme kožné boty, nejčastěji s barevnými efekty, které nošením získávají charakteristickou patinu a mění barvu, což jim přidává na originalitě.

Doporučená péče: po odstranění nečistot mírně vlhkým hadříkem používejte bezbarvé impregnační spreje, které nechte po aplikaci na povrchu bot zaschnout.

PLASTOVÁ OBUV
Tak tu pozná asi každý… Boty čistěte vlhkým hadříkem a poté do sucha otřete. To je vše.

TEXTILNÍ OBUV
Tento typ bot ošetřujte za sucha kartáčováním a čistícími přípravky na textil. Boty, pokud to není přímo doporučené výrobcem, neperte.